czwartek, 20 września 2012

Spotkanie z burmistrzami 2012.09.20 - notatka



20 września o godzinie 14:00 odbyło się spotkanie z burmistrzami Jackiem Kaznowskim, Piotrem Jaworskim i Piotrem Smoczyńskim.

Bardzo dziękujemy przybyłym rodzicom, którzy poświęcili swój czas i przyszli poruszyć nurtujące nas problemy.

PODSUMOWANIE SPOTKANIA:

1. Burmistrzowie wyrazili zrozumienie dla zgłaszanego problemu i zaprezentowali swój wysiłek włożony w rozwój szkolnictwa w Dzielnicy, opisali starania, które czynili, aby minimalizować skutki niedopasowania infrastruktury do potrzeb szkoleniowych – organizacja budynku na Sprawnej jest wynikiem jednej z takich akcji. Budynek na Sprawnej zostanie najprawdopodobniej oddany do użytkowania już 26.09, „o ile nie nastąpi trzęsienie Ziemi” (burmistrz Jaworski).

2. Część dyskusji poświęcona była rozliczeniu przeszłych akcji Urzędu Dzielnicy i zarzutom, co do skuteczności tych akcji / zaniechań / niewykonania akcji postrzeganych przez rodziców jako obowiązek dzielnicy. Dyskusja ta, jako niewpływająca na przyszłość edukacji w Dzielnicy nie została opisana w niniejszej notatce. Jednocześnie każdy sam może ocenić na własną rękę spełnienie potrzeb edukacyjnych dzieci mieszkańców przez Dzielnicę.

3. W trakcie spotkania przez krótką chwilę trwała polemika radnego W.Tumasza z burmistrzami, zainicjowana przez radnego. Na prośbę przewodniczącej Rady Rodziców i przedstawicieli rodziców dyskusja, jako polityczna, ukierunkowana na omówienie spraw przeszłych, niewnosząca pomysłów pozwalających rozwiązać problem została przerwana.

4. Kolejnym punktem, który poruszono było utrudnione szacowanie i utrudniona argumentacja potrzeb dzielnicy w stosunku do Urzędu Miasta – szacunki oparte na liczbie osób zameldowanych w dzielnicy są wg burmistrzów zawodne, ze względu na dużą liczbę niezameldowanych posyłających dzieci do szkół w dzielnicy. Urząd Miasta opierając się na liczbie zameldowań ma trudności ze zrozumieniem zasadności budowy kolejnych szkół, borykając się jednocześnie z problemami niezapełnionych szkół w starych dzielnicach.

5. Burmistrzowie zakomunikowali, że dzielnica i miasto dysponuje ograniczonym budżetem, który jest dodatkowo mniejszy ze względu na fakt, iż podatki osób niezameldowanych go nie zasilają. Budżet na budowy szkół przyznawany jest przez Urząd Miasta, dzielnica musi o niego wnioskować, bez decyzji i przyznania pieniędzy z kasy miejskiej budowa szkoły nie ruszy. Potwierdzono informacje, że obecnie rozpoczyna się budowa dwóch szkół w naszej okolicy – przy ul. Ceramicznej i ul. Ordonówny, dodatkowo w latach 2015 – 2016 planowana jest budowa kolejnej – przy Kępie Tarchomińskiej. Według przekazanych informacji na cztery obecnie budowane w Warszawie szkoły, trzy budowane są na Białołęce.


6. Burmistrzowie potwierdzili, że rok szkolny 2013/14 będzie „trudny” (jeśli budowy nowych szkół się opóźnią, kolejne lata również) oraz, że szkoły przy ul. Strumykowej i Leśnej Polanki są w roku szkolnym 2013/14 zagrożone pracą na trzy zmiany. Aby minimalizować ryzyko konieczności pracy trzyzmianowej, Urząd Dzielnicy dokonał zmiany rejonizacji, natomiast ze względu na trudne do oszacowania liczby dzieci z poszczególnych ulic nie ma gwarancji, że cel, jakim jest uniknięcie trzech zmian, zostanie osiągnięty.

7. Przedstawiciele rodziców wyrazili zaniepokojenie, że jedyną do tej pory zaplanowaną akcją ukierunkowaną na kompensację przyrostu uczniów w roku szkolnym 2013/14 jest zmiana rejonizacji, która, zgodnie z informacją burmistrzów nie daje gwarancji, że będzie skuteczna. Rodzice przedstawili oczekiwanie, że plan akcji zostanie rozszerzony o dodatkowe akcje ukierunkowane na pozyskanie przestrzeni wynajmowanej / tymczasowej. Burmistrz Jaworski wykazał otwartość w stosunku do pomysłu pozyskania dodatkowej przestrzeni wynajmowanej – w przypadku konkretnych ofert / propozycji zostaną one rozważone. Jednocześnie burmistrzowie zadeklarowali pełne zaangażowanie w opracowanie akcji mających na celu określenie akcji dodatkowych ukierunkowanych na zapobieżenie trzem zmianom w roku 2013/14.

8. Radny W.Tumasz przedstawił propozycję odlesienia części lasu przy szkole na Leśnej Polanki, przeniesienia boiska i budowy dodatkowego budynku szkolnego przy tej szkole. Pomysł ten, w ocenie zebranych bardzo czasochłonny (brak formalności, planów budowy, itp.) mógłby zapewne zostać zrealizowany sporo później niż oddane zostaną szkoły przy Ordonówny / Ceramicznej, dla których stan przygotowania formalnego i kontraktowania prac jest dalece bardziej zaawansowany. Pomysł, jako niepozwalający zarządzić problemem trzech zmian w roku 2013/14 nie został uznany przez większość zebranych za godny rozważenia.

Uzupełnienie notatki, dodane 21.09.2012:

9. Burmistrz Jaworski na wniosek jednego z rodziców obiecał sprawdzić możliwość przystosowania pomieszczeń sauny i siłowni SP 154 do wykorzystania jako część stołówki, aby zwiększyć jej przepustowość. Pomieszczenia te prawdopodobnie nie są obecnie wykorzystywane

10. Burmistrz Smoczyński, na wniosek rodziców zadeklarował jak najszybsze uzupełnienie oznakowania poziomego w otoczeniu budynku na Sprawnej (pasy na jezdni, etc.)

Koniec uzupełnienia z 21.09.2012

USTALENIA:

1. W tygodniu 24-28/09 odbędzie się spotkanie przedstawicieli Rady Rodziców z burmistrzem, na którym przedstawione zostanie pismo rodziców do Urzędu M. St. Warszawy opisujące trudną obecną sytuację i oczekiwanie od Urzędu podjęcia akcji mających na celu zapobieżenie trzem zmianom w roku szkolnym 2013/14. Pismo zostanie podpisane przez wszystkich zainteresowanych rodziców SP 154.

2. Rada Rodziców będzie okresowo (wstępnie raz na miesiąc) spotykać się z burmistrzem celem weryfikacji zidentyfikowanych akcji naprawczych i statusu ich wykonania.

KOMENTARZE AUTORA NOTATKI:

1. Mówią, że dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane. Albo, że można się bardzo spocić biegając z niezaładowanymi taczkami. Mimo otwartości i zrozumienia wykazanego przez burmistrzów oraz deklaracji dobrych chęci, trudno oprzeć się wrażeniu, że nie zrobili wszystkiego, co mogli. Jako reprezentanci dzielnicy, w przypadku problemu przekraczającego ich kompetencje, powinni skonsultować problem ze społecznością zainteresowaną szkolnictwem i uzyskać wsparcie / uczestnictwo w inicjatywie / wspólnej komunikacji z wyższymi instancjami. Akcja, którą jako rodzice podjęliśmy, mogła rozpocząć się wcześniej, nie byłoby może trzech zmian we wrześniu tego roku. Nie ma co jednak rozgrzebywać przeszłości, trzeba patrzeć w przyszłość i myśleć co zrobić by było lepiej. Liczymy na pełne wsparcie i zaangażowanie Panów Burmistrzów.

2. Zważywszy, że w przyszłym roku szkolnym 2013/2014 groźba trzeciej zmiany jest bardzo realna, wszyscy rodzice dzieci uczęszczających do szkół przy ul. Strumykowej i Leśnej Polanki powinni rozważyć wsparcie naszej akcji, nawet jeśli dzisiaj trzecia zmiana ich nie dotyczy / nie dotknęła.

3. Przedstawiciele Urzędu, szczególnie burmistrz Jaworski, kilkakrotnie podkreślali, że oszacowanie liczby dzieci uczęszczających do szkół jest zadaniem niemal niewykonalnym, ze względu na brak zameldowań. W opinii autora notatki oszacowanie trendu przyrostu, opartego na liczbie dzieci uczęszczających do konkretnych szkół i ocena na tej podstawie liczby dzieci w kolejnych latach zapewni wystarczającą dokładność pozwalającą przewidywać obciążenie szkół. Te informacje mogą zostać zweryfikowane, burmistrz Kaznowski potwierdził, że Rada Rodziców może otrzymać wgląd w te dane i zweryfikować przyjęte metody szacowania (oczywiście nie w dane osobowe, natomiast statystyczne dane liczbowe mogą zostać udostępnione).

4. Powinniśmy naciskać na wszystkich poziomach na Urząd Miasta i Dzielnicy na zapewnienie dodatkowych, w stosunku do zmiany rejonizacji, akcji ukierunkowanych na zapobieżenie trzeciej zmianie. Powinniśmy monitorować status uzgodnionych akcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz