poniedziałek, 24 września 2012

Pismo do Biura Edukacji m.st. Warszawy - projekt


Sz. P. Joanna Gospodarczyk
Dyrektor Biura Edukacji Urzędu Miasta St. Warszawy
ul. Wojciecha Górskiego 7
00-033 Warszawa


Szanowna Pani!

W ostatnich latach dzielnica Białołęka doświadczyła znacznej rozbudowy i wzrostu liczby mieszkańców.

Jako mieszkańcy, i jednocześnie rodzice dzieci w wieku szkolnym niniejszym pragniemy wyrazić nasze najgłębsze rozczarowanie i oburzenie brakiem zapewnienia, przez władze lokalne i miejskie, adekwatnej do rosnących potrzeb, infrastruktury szkolnej.

Sytuacja obecna jest godna pożałowania również dlatego, że charakter przyrostu liczby dzieci w wieku szkolnym nie jest nagły, a jego wielkość można przewidzieć choćby poprzez analizę trendu liczebności dzieci uczęszczających do szkół w latach przeszłych i inne informacje dostępne Urzędowi Dzielnicy i Miasta. Problem przepełnienia był wielokrotnie sygnalizowany przez rodziców i personel szkół. Poddajemy Państwu pod analizę i rozwagę pytanie, dlaczego do takiej sytuacji dopuszczono. Sale rosnąca liczba dzieci najniższych klas i oddziałów zerowych w dzielnicy jest obserwowana ciągle od kilku lat i nie sposób było ją przeoczyć.

Dwie szkoły obsługujące rejon Nowodwory, przy ul. Strumykowej i Leśnej Polanki nie są w stanie zapewnić zamieszkałym w okolicy dzieciom warunków edukacji na poziomie, na jaki przystało stolicy państwa będącego członkiem Unii Europejskiej w drugiej dekadzie XXI wieku. Praca trzyzmianowa, której doświadczyliśmy we wrześniu 2012, a która bez podjęcia środków zaradczych od roku szkolnego 2013/2014 stanie się permanentną koniecznością, zmusza dzieci do pracy w uwłaczających warunkach, zmniejsza efektywność nauki, uniemożliwia im uczestnictwo w zajęciach pozaszkolnych. Utrudnia również rodzicom pracę zawodową, powodując wymierne, materialne straty. Nawet najmłodsze, sześcioletnie dzieci, zmuszone są do przebywania w szkole do godziny 18:50, co świadczy o porażce lokalnych instytucji odpowiedzialnych za oświatę i całkowitym braku dostosowania lokalnej infrastruktury do mającego objąć całą Polskę planu wprowadzenia obowiązkowej edukacji sześciolatków w szkołach publicznych.

Narastające utrudnienia i brak skutecznych, adekwatnych do potrzeb rezultatów działań ze strony władz zmuszają nas do podjęcia kroków, mających na celu upewnienie się, że wymagane akcje zostaną przez miasto podjęte w trybie pilnym, oraz monitorowania wykonania tych akcji.

W dniu 20 września b.r. nasi przedstawiciele spotkali się z władzami Dzielnicy Białołęka, aby omówić problem. Mieliśmy okazję zapoznać się z punktem widzenia lokalnych władz, jak również podejmowanymi i podjętymi przez nie działaniami. Uważamy, że dotychczasowe akcje są niewystarczające lub opóźnione w stosunku do realnych potrzeb.

Patrząc na obecne niedopasowanie możliwości oświatowych do potrzeb,  zdajemy sobie sprawę, że w krótkiej perspektywie poprawa obecnej sytuacji nie może zostać osiągnięta poprzez budowę nowych szkół, które zostaną ukończone najwcześniej we wrześniu 2014. Najistotniejszym obecnie problemem, z punktu widzenia lokalnej społeczności, jest zagrożenie konieczności pracy trzyzmianowej w roku szkolnym 2013/2014. Do tego czasu nie zostanie oddana żadna z planowanych nowych szkół, a liczba dzieci wzrośnie do poziomu, przy którym wdrażana na przez władze dzielnicy zmiana rejonizacji nie daje gwarancji zapobieżenia pracy trzyzmianowej. W związku z powyższym oczekujemy od Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy:

1.     Identyfikacji i wdrożenia dodatkowych akcji gwarantujących brak konieczności pracy trzyzmianowej w roku 2013/2014 i późniejszych. Opcje, które naszym zdaniem powinny być wzięte pod uwagę, to pozyskanie dodatkowej przestrzeni wynajmowanej lub tymczasowej. Oczekujemy, że będziemy informowani o akcjach i ich statusie przez Urząd Dzielnicy, a Urząd Miasta udzieli dzielnicy wszelkiego niezbędnego w tym zakresie wsparcia.
2.     Weryfikacji planów przyrostu liczby dzieci szkolnych i dostosowania długoterminowego planu budowy nowych szkół w dzielnicy do tegoż przyrostu. Uważamy, konieczna że jest rewizja utylizacji szkół w dzielnicach w centrum miasta i ich konsolidacja, która powinna w dłuższej perspektywie pozwolić na uwolnienie środków finansowych i użycie ich do zapewnienia infrastruktury, tam gdzie jest ona faktycznie potrzebna. Zgodnie z informacjami przekazanymi na spotkaniu z Burmistrzem Dzielnicy Białołęka w 2014 roku dzielnica będzie musiała zapewnić 3000 miejsc w szkołach dla nowych uczniów, co wskazuje, że dwie nowe szkoły mogą być niewystarczające już po ich oddaniu do użytkowania  i należy zrewidować długoterminowe plany.
3.     Weryfikacji stosowanych przez Urząd procedur szacowania przyrostu liczby dzieci, które jak widać po zaistniałej sytuacji, nie zdają egzaminu. Według informacji przekazanych przez władze dzielnicy, szacowanie oparte jest głównie na liczbie zameldowanych, i nie uwzględnia analizy liczby dzieci zapisywanych do szkół w kolejnych latach. Na podstawie informacji przekazywanych przez rodziców wynajmujących mieszkania w dzielnicy, oczekujemy uproszczenia procedur meldunkowych dla najemców lub alternatywnej ścieżki, pozwalającej im na poinformowanie dzielnicy, że dziecko będzie korzystać z placówek oświatowych.

Uprzejmie prosimy o odpowiedź na poruszane przez nas kwestie. Jednocześnie deklarujemy, ze będziemy stale współpracować z Urzędem Dzielnicy celem monitorowania wykonania akcji mających na celu minimalizację ryzyka trzech zmian w kolejnym roku szkolnym. Naszym celem jest zapewnienie przestrzeni pozwalającej na pracę maksymalnie dwuzmianową w roku szkolnym 2013 nie później niż do maja 2013. Wierzymy, że jakościowe cele Biura Edukacji spójne są ze słowami hetmana Zamoyskiego „Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie” nie tylko w zakresie programu edukacji, ale i warunków, w jakich ta edukacja jest zapewniana.

Jednocześnie informujemy, iż w przypadku braku satysfakcjonującej odpowiedzi ze strony Urzędu, pozostawiamy sobie prawo do podjęcia stosownych kroków, takich jak eskalacja właściwych instytucji państwowych i unijnych, mediów, nie wyłączając możliwości złożenia pozwu zbiorowego przeciwko odpowiedzialnym za zaistniałą sytuację, wynikającą naszym zdaniem z niewystarczających lub nieskutecznych dotychczasowych działań Urzędu.

Wierzymy, że nasz apel spotka się z satysfakcjonującą odpowiedzią i planem akcji ze strony Urzędu. Uprzejmie prosimy o przekazanie odpowiedzi na adres Rady Rodziców Szkoły Podstawowej numer 154 przy ul. Leśnej Polanki w Warszawie.


Podpisani

Rodzice dzieci szkolnych Dzielnicy Warszawa Białołęka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz